מחזור אחרון ליגה סדירה

על המשחק מאת שרלי אופלגר

שוב הוכח, אשקלון זכתה בפרס יצואן מצטיין.

 

עונת הרוגבי 15 הסתיימה ביום שבת 19/3/11 במגרש הכדורגל בקיבוץ אור הנר. שחקן המצטיין במשחק וכל העונה אלי מכאל שגדל וצמח באשקלון ועבר בתחילת העונה לאס"א ת"א.

אין זה האשקלוני היחיד בת"א. אלכס טקצ'נקו תושב אשקלון ומורה לחינוך גופני במקיף א', עד העונה החולפת מאמן שחקן של ת"א. אלכס ברודסקי מרח' יוספטל מככב אף הוא בשורותיהם. בל נזכיר את הסטודנטים בטכניון חיפה אשר מקווים כי עם תום לימודיהם ישובו לשורות האגודה האשקלונית.

אין מדובר בתופעת רוגבי בלבד, היצוא מאפיין את כל ענפי הספורט בעיר המפתחת תשתיות ומאתרת כישרונות אולם כאשר הדבר מגיע לשימור וטיפוח כאשר ההוצאות הולכות וטופחות לא ניתן בתמיכה של חמשת אלפים ₪ לשנה לתחזק 6 קבוצות רוגבי.

קבוצת נוער, קבוצת רוגבי 15 ו 4 קבוצות רוגבי שביעיות. אשקלון יצואנים של ספורטאים מצטיינים ברמה לאומית ובינלאומית: בסיוף, התעמלות, אתלטיקה, האבקות ורוגבי כאמור. 

ונשוב לאירוע המרכזי.

הליגה הסדירה ברוגבי ל 15 שחקנים, הסתיימה בניצחון אשקלון. עקב מיעוט הקבוצות בליגה ובכדי לעמוד במשימת 18 משחקים לקבוצה המתחייב בחוק, נוספו לקבוצות משחקים. סדרה אחת הנה משחקי גביע המדינה. הסדרה השנייה, משחקי הדרוג הסופיים.

כך שבגמר הליגה בה זכתה אשקלון כאמור, נערך עוד משחק אחד על האליפות.

המשחק הפגיש את הקבוצה הענייה בליגה נגד העשירה בליגה. אשקלון עם תקציב של 5000 ₪ לשנה כאמור נגד הקבוצה שזו משכורתו החודשית של מאמנה מטעם אוניברסיטת ת"א.

 

בשני המשחקים הקודמים בליגה הסדירה ניצחו האשקלונים את ת"א 26-12 בסיבוב הראשון ו:32-22 בסיבוב השני. מאמן ת"א והנבחרת הלאומית רענן פן, הכין את שחקניו כראוי. ההתרגשות וההגעה כפייבוריטים עשו את שלהם בקרב האשקלונים והרבע הראשון של המשחק התנהל כל כולו ברחבת אשקלון כאשר הכדורים בורחים לאשקלונים מהידיים פעם אחר פעם. חוסר האונים וכן האופי החם של האשקלונים "הרעים של הליגה" בקטטות בהן תקפו האשקלונים את התל אביבים המתגרים נבלמו דווקא ע"י אלוף המורחקים של הליגה רמי וקנין מאשקלון. בתחילת הרבע השני התייצבו האשקלונים והמשחק עבר אט אט למחצית המגרש ומשם לצד התל אביבי. הלחץ עשה את שלו ובפריצת ענק של הפלנק האשקלוני פקונדו הגיע הניקוד הראשון במשחק בטרי אשר העניק לאשקלון 5 נק'. עוד בעיטת העברה מוצלחת העלתה את התוצאה ל 7:0. הזדמנויות מספר עמדו לאשקלון להעלות את התוצאה אולם בעיטות עונשין שהוחמצו והזדמנויות של בעיטות לשער לא נוצלו. בהערכה של השופט למחצית הראשונה עמדו האשקלונים על סף טרי נוסף אולם אז נשמעה שריקת הסיום למחצית והתל אביבים ניצלו מהכפלת התוצאה.

וכמה מילים על פקונדו. לפני חודשים מספר עלה מארגנטינה והוצב במרכז קליטה בבאר שבע שם הוא לומד עברית ומחפש את דרכו בישראל. בחפשו מועדון רוגבי הגיע לאשקלון. הנסיעות לאימונים באשקלון יקרות למי שחי עם משפחתו מסל קליטה ובנוסף חייב ללמוד ולחפש עבודה. במאמצים רבים הוא מצליח להגיע לאימון אחד בשבוע ולמשחקים. הבחור מופנם ואינו מתבטא. העברית עדיין לה נקשרה ללשונו והקשר עמו באמצעותה של איסיס סגל, פעילה באגודה הדוברת ספרדית. במשחקים שהספיק לשחק נראה כי מדובר בשחקן עם יסודות מאוד מובחרים ובחקירה נתגלה כי עד לפני שנים ספורות נמנה על שורות נבחרת הנוער הארגנטינית, " הפומס" אחת הקבוצות הטובות בעולם. תוך כדי נבירה וחיפוש חומר נמצאה תופעה מדהימה. ארגנטינה מדינת כדורגל מטורפת לכל הדעות, מסתבר כי הרוגבי מעניין יותר את תושבי ארגנטינה מאשר הכדורגל.     

 

המחצית השנייה החלה בשליטה אשקלונית אשר נחסמה פעם אחר פעם ע"י קו ההגנה האחורי של ת"א ואז בדקה ה 65 התקפת נגד של ת"א פורצת את מערך ההגנה הדליל של אשקלון והתוצאה הושוותה 7:7. בלבול בשורות אשקלון ההמומה ובעיטת עונשין מומרת לשער המעלה את ת"א ל 10:7

התוצאה הפיחה רוח חדשה ברגלי התל אביבים ומנגד האשקלונים נראו ברחבי המגרש מבצעים מתיחות רגליים שנתפסו. תופעה מוכרת של כושר גופני לקוי. גם התקלים החזקים שאחריהם מתאוששים השחקנים במהרה, ההתאוששות הפכה איטית יותר ויותר בקרב האשקלונים, וחומת המגן האשקלונית בדמותו של רמי וקנין ביקש להיות מוחלף לאחר שחש כי הגיע לאפיסת כוחות לאחר אחד התקלים הללו.

 

עד לסיום התל אביבים משכו זמן בהרחקות כדורים ובעיכוב הוצאת הכדור מהסקראם עד שריקת הסיום.

 

חוסר האונים בשורות אשקלון כאשר השעון טקטק לקראת הסיום, ניכר כאשר איליה בלקין התפרץ כלפי השופט ורק רחמנותו מנעה הוצאת כרטיס אדום נגד האשקלוני. אולי היו אלה רגשי אשם של השופט אשר העניקו את הנקודות לטובת ת"א תוך מהלך אסור של מסירה לפנים שאפשרו את הטרי והשוויון של ת"א במשחק. מסירה קדמית אסורה ברגבי , מסירה שזוהתה ע"י הקהל ושופט הצד אולם השופט המרכזי בחר להתעלם ממנה.

 

שחקנים זרים. טענות רבות העלו באיגוד הרוגבי כנגד שיתופם של שחקנים זרים באשקלון. הזרים הללו, חיילי כוחות האום המוצבים בסיני ילידי פיג'י שנקשרו לאווירה הביתית שמקבלים באשקלון וע"י שחקניה האחרים. הס מלהזכיר את עובדי השגרירויות הזרות: מאנגליה, אוסטרליה, ניו זילנד וצרפת. כן גם מארה"ב. כמו כן את הסטודנטים מארצות אלה המגיעים ללימודים באוניברסיטת ת"א ומככבים בשורותיה לאורך כל ההיסטוריה של הליגה הישראלית. או המתנדבים בקיבוצי הצפון המשתלבים בקבוצת יזרעאל. או הסטודנטים הזרים באוניברסיטה העברית המשתלבים באס"א ירושלים. או עובדי הייטק זרים בקבוצת רעננה.

 

עוד תופעה הנראית היטב ברשימת השחקנים, בתל אביב אין צעירים מתחת לגיל 20 בעוד כרבע מההרכב האשקלוני מתחת לגיל 20 בהם אף 3 שטרם התגייסו. אס"א ת"א כמעט ואינה מייצרת שחקני נוער, אשקלון מייצאת אותם.

 

החתך הסוציו אקונומי מגלה באשקלון עובדי צווארון כחול שכירים, שיפוצניקים ומאבטחים, מורים לחינוך גופני, קיבוצניקים, איש הייטק אחד ועו"ד בדרך אחד.

בהרכב ת"א ידוע על שלשה שהנפקות חברותיהם בבורסה שוות לפחות 50 מיליון $ כל אחד. ועוד שחקן עבר אחד שהנו אחד מעשרת עשירי ישראל. (זה מתוך מה שגילינו באקראי מתוך הרשימה התל אביבית).

 

הדבר ניכר ביכולתם להתמודד מול מקבלי ההחלטות בעירם כאשר אחד מאותם טייקונים מתייצב מול מקבלי ההחלטות בעיר, מתקבל כי לת"א מתקן אימונים באוניברסיטה ועוד מגרש אימונים ומשחקים תיקני בספור טק העומדים לרשותם ככל שהדבר נדרש, מצד שני כאשר מנהל הקבוצה האשקלונית מבקש לקיים ולו משחק אחד על האליפות בעיר אשקלון גופה, לאחר בקשות תחינות והתפלשות, זוכה בהתניות בלתי אפשריות לקבל מגרש ללא דשא. וכפי שציינו כבר התקציב. תקציבה השנתי של אשקלון פחות מהתקציב החודשי מסעיף אחד בלבד בתקציבה של ת"א.

 

 

נראה כי הענף החל לגרות את התקשורת אמנם עדיין לא ערוץ 1,2,10 אולם כתבים של העיתונות המקומית(אשקלון ות"א) וערוץ הספורט ONE  סיקרו את האירוע .

 

ובכל זאת, הלב הרחב הביא את האשקלונים עד הבאר.

 

על המשחק מנקודת ראותם של התל אביבים

http://www.telavivrugby.com/team-announcements/final2010-11

 

תמונות מהאתר בפייסבוק של אשקלון

 

http://www.facebook.com/group.php?sid=861aa4f1de23522efe9ec0adaea7fa0f&gid=28907432410&ref=search#!/group.php?gid=28907432410&v=photos

 

 

בחזרה למקום הראשון

27/02/2011

אסף גייער, איגוד הרוגבי הישראלי | צילומים: רוית חבשוש, ערן בכרך

אשקלון מנצחת את תל-אביב בבית 22-32, חוזרת למקום הראשון ומעפילה לגמר. תל-אביב תיסע לקיבוץ לקרב על המקום השני. במשחק התחתית חיפה מנצחת את נתניה 27-38, וחולפת על פניה בטבלה.

אשקלון – תל-אביב 22-32
"הם מענישים על כל טעות שאתה עושה, כל טאקל שמפספסים זה טריי", סיכם רענן פן, מאמן תל-אביב את המשחק. ואשקלון אכן הענישו. כבר אחרי 3 דקות עלתה הקבוצה ליתרון מוקדם עם פריצה מצוינת של הקו האשקלוני וטריי מהיר. לפני שתל-אביב הספיקה להבין מה מתרחש אשקלון כבר הניחה את השלישי והובילה 3-17, ובעצם סגרה את הסיפור עוד לפני השריקה למחצית.
המחצית השנייה היוותה המשך ישיר של הראשונה. תל-אביב נלחמת על כל כדור ומצליחה לצמצם, אבל אשקלון אוהבת להעניש ועל שתי טעויות של תל-אביב, היא הענישה בשני טריים. אשקלון מנצחת 32-22 ותארח את משחק הגמר ב-19 למרץ.
 
משחק קבוצתי וסקראם מצוין
מעבר לפריצות הקטלניות של אשקלון, לקבוצה כמה יתרונות בולטים שהביאו לה את הניצחון היום. ראשית, זהו המשחק הקבוצתי של הקבוצה. למגרש עולה חבורה מגובשת מאוד של שחקנים, בה כל אחד יודע את תפקידו. השחקנים תומכים אחד בשני, וכמעט שלא נוצר מצב בו שחקן אשקלוני רץ לבד. במצב כזה, על כל ראק שנוצר, יש כמעט באופן מיידי שני שחקנים אשקלונים. כך זוכה הקבוצה בכדורים רבים ושולטת בקצב המשחק.
הנקודה החזקה ביותר של אשקלון היא הסקראם. לאשקלון סקראם כבד מאוד ומנוסה מאוד, והם מצליחים לדחוף את היריבה כמעט בכל המהלכים. הדבר מאפשר למספר 8 הפיג'יאני של אשקלון
חופש פעולה רב. הוא מתנתק מהר מאוד מהסקראם ומצטרף לקו. כך בהגנה ובעיקר בהתקפה נוצר קו עם של שמונה, תשע וסנטר תוצרת פיג'י, המהווה שילוב קטלני המספק הרבה מההזדמנויות של הקבוצה.

 


סוף עונה
אפשר לאהוב את זה או לא, אבל אשקלון היא הסיפור הגדול של העונה. קבוצה שהייתה מסורתית בתחתית הליגה מנצחת את כל הליגה ומסיימת במקום הראשון לפני הפליי-אופ.
יהיו שיגידו שזה בזכות הזרים. אי אפשר להתעלם מהתרומה המכרעת של אלו לקבוצה, אבל זרים הם חלק מהעסק. את יזרעאל מאמן דרום אפריקאי ובתל-אביב משחק מהגר צרפתי וסטודנט אמריקאי. גם אם לבסוף אשקלון לא תזכה באליפות, הייתה לה עונה אדירה. לקבוצה שחקנים צעירים רבים שעתידם לפניהם, ובמועדון חייבים לבנות עליהם. הקבוצה חייבת שחקני בית בעמדות מפתח, כי הם יהיו אלו שיביאו את האליפות הבאה.

Comments